Ejhle 20:21

zkušenost

Stavíme na tom, že to nejlepší, co pro Tebe na kurzu můžeme udělat, je pracovat s Tvou vlastní instruktorskou zkušeností a pomoct Ti ji metodicky uchopit.

Věříme, že cenné myšlenky si můžeme od sebe odnést všichni navzájem – účastníci, instruktoři i odborníci odjinud.

otevřenost

Chceme jít v tématech školy do hloubky, což jde jen ruku v ruce s bezpečným prostředím, které nám umožňuje být autentickými, otevřenými a soustředit se společně na obsah.

Budeme moc rádi, když se v tomto s Tebou budeme moct o sebe opřít a vytěžit tak ze školy maximum.

na míru

Rádi bychom v maximální míře vyšli vstříc potřebám každého účastníka.

Zajímá nás, s jakými problémy a myšlenkami na kurz přicházíš, kde právě jsi na cestě svého instruktorského rozvoje a kam si myslíš, že by Tvoje kroky měly směřovat dál.

lesní kurzy

Cílíme zejména na dlouhodobé a intenzivní kvalifikační i nekvalifikační lesní kurzy a školy.

Specializujeme se na to, abychom Ti předali co nejvíc o nich – přípravě programu, organizaci, vedení a fungování týmu a všestranném rozvoji instruktorů, včetně Tvého seberozvoje.

Od roku 2001 proběhlo 7 ročníků, kterými prošlo bezmála 200 účastníků.

Prostřednictvím instruktorů a účastníků sdílíme zkušenosti z mnoha vzdělávacích akcí, například:

Kdo stojí za letošní Ejhle?

Drobek – Radoslav Šonský

Skautsky vyrostl díky svým skvělým rodičům takřka od narození ve 2. oddíle v Přerově, tamtéž roky působil na výchovu a teď se snaží o koordinaci okresu. Instruktorsky si ho vypiplali na Velké Moravě, kterou chvíli spoluvedl, a na Ejhle ‘15 a ‘18, jinak se rozvíjel jako externista a lektorováním na ÚLŠ, Elixírech a leckde jinde. Profesně obrázky a technologie milující lékař zkoušející štěstí v Rakousku. Volnočasově nadšený sportovec, nezastavitelný cestovatel, požitkářský kuchař a mnoho dalšího.

Foflýk – Martin Volf

V minulosti instruktor či šéf IŠ Ejhle 2018, ČLK Odyssea, ČK Zvostra! nebo RLK Svatoplukovy pruty. Přikládal ruku k dílu u řady projektů Junáka, od oddílu, střediska, přes Náčelnictvo, OVČIN nebo evropský skautský e-learning. Stavební inženýr, který se zběsilými nápady v oblasti architektury a životního prostředí snaží uživit své tři milé jako výzkumník. Ve volné chvíli o tom pak vypráví studentům své alma mater, učí se být kouč, nebo jen tak muzicíruje.

Izzy – Jan Izák

Absolvent IŠ Ejhle 2018, bývalý instruktor RLK Fonticulus Maděra a nyní člen týmu VLK Ursus. Původně pochází z Lázní Bohdaneč, kde začínal svůj skautský život jako malé vlče. Teď byste ho našli někde na cestě mezi Prahou (1. doma), Olomoucí (2. doma) a Valašským Meziříčím (práce). Skrze studium ekonomie na UK a následně financí ve Švýcarsku se nakonec profesně našel na pozici finančního ředitele, kde si užívá vyvážený poměr práce s lidmi a čísly. Ve volném čase se věnuje cestování, improvizačnímu divadlu se skautskou skupinou ŘekniVěž, popř. larpům všeho druhu.

Káďa – Klára Ondříčková

Členka týmu IŠ Ejhle 20:21, volená členka NJ. Z kurzů jsou jejímu srdci nejblíž Svatoplukovy pruty a víkend pro oddílové rady VORTex. Instruktorské zkušenosti sbírala taky na Žirafě Střed, ČK Zvostra!, ČK ŘemŘich, ČLK Odyssea a VLK a ČLK Velká Morava.
Moc ráda vaří, peče, zavařuje a objevuje, co sušit v sušičce. Vzděláním botanička, ale profesně fascinovaná dobrodružnou cestou za učením každého dítěte naplno a s radostí Učitele naživo, kde se snaží přispět svou troškou organizačních schopností.

Kristýna – Kristýna Hrubanová

Neskautská anomálie v týmu. Pedagogická fakulta se ji pokusila připravit na roli učitelky, tou opravdovou školou si ale prošla díky NaZemi, kde se věnuje metodice globálního vzdělávání a vzdělávání vůbec. Vede kurzy kritického myšlení a spolu s ostatními vymýšlí projekty, které se snaží napravit české školství. Strávila nespočet hodin na trénincích nenásilné komunikace,  jako komunikační guru se ale rozhodně necítí. Po měsíci stráveném na demokratické škole v Anglii chtěla založit podobnou střední školu v Brně. Zatím se ale víc věnuje zahradničení a ježdění na kole.

Křo – Hana Žampachová

Členka týmu Ejhle 20:21, dosluhující členka NJ, která vyhlíží skautský důchod. Bývalá šéfka či instruktorka ČLK Odyssea, VK Oslí můstek nebo ÚLŠ. Když vede program střídá dva hlasy a často rozhazuje rukama. Živí ji práce psychologa v PPP, kde se věnuje dětem či prevenci rizikového chování a v tomto roce zkoušela učit na gymnáziu. Ráda si dá pár šálků kávy denně, přečte román Jane Austenové, zkouší najít relaxační hudbu, která ji nevytočí a na každém dni aspoň 3 dobré věci.

Lobo – Jiří Vobiš

Skautským světem se brouzdá od vlčat. Vedl oddíl skautů a osmým rokem spoluvede středisko v Úvalech. Mnoho let plul s posádkou ČLK Odyssea, kde si vyzkoušel vařečku i kormidlo. Jeho momentální životní náplní je projekt Inspirujeme školy ve Skautském institutu, ve kterém se v kanclu na Staromáku se snaží kousek skautské výchovné metody předat učitelům ze škol. Ve volných chvílích vystavuje faktury za IT. Do práce jezdí na kole, má doma křečka a moly. Miluje toulání se přírodou a fascinuje ho práce s lidmi.

Mary – Pavla Bednáriková

Doma je ve Valašském Meziříčí, kde vedla koedukovaný oddíl. Zkušenost se skautským vzděláváním načerpala hlavně na VLK a ČLK Velká Morava, kde instruktorovala a později i vedla ČLK, nebo když se podílela na přípravách ULŠ. Momentálně ji nejčastěji potkáte v Praze, kde se profesně věnuje občanskému vzdělávání mladých lidí. Ráda vyrazí do lesa i do kavárny, něco ušije nebo si přečte a snaží se být aktivním občanem, když už to učí ty ostatní.

Pampeliška – Eliška Hanzlová

Členka týmu IŠ Ejhle 20:21, bývalá instruktorka nebo šéfka VLK Oikos, LK Svatoplukovy pruty a Ejhle 2015 a 2018. Členka klubu dospělých, dříve také v Roverském odboru, v Junáku se obvykle věnovala členům od 15 let. Pár let zkoušela učit na střední pedagogické škole, nyní hlavní čas věnuje metodické podpoře pedagogů pod hlavičkou NaZemi a úvahy o smyslu vzdělávání a jeho formách jsou jejím denním chlebem. Baví ji umění a tvořivost, být v přírodě, kolo a nečekané cesty. Žije Brno.

Rejsek – Miroslav Řezáč

Před připojením do týmu Ejhle 20:21 v instruktorském důchodu. V týmu IŠ Ejhle 2018, VK Oslí můstek, VLK Ursus a ještě předtím RK Fonticulus. Garant OČK pedagogika a zástupce vedoucího střediska na Kladně, které předtím 6 let vedl a odkud také pochází. Vystudovaný učitel matematiky a informatiky, který učitelství po 7 letech pověsil na hřebíček a začal programovat. Má rád zimní a vodní sporty, rád tráví čas na horách, hraje deskovky a během karantény se učí dělat dobrou kávu.

Skippy – Dominika Hübnerová

Účastnice Ejhle 2018, instruktorka na Světluškovském lesním kurzu, bývalá roverská zpravodajka Libereckého kraje. Skautské doma v malebném Turnově, kde dříve vedla oddíl Chobotnic. Své druhé doma má v Praze, kde žije v bytě plném pomalu umírajících kytek, které zapomíná zalévat. Živí se tím, že se lidem kouká na zuby a na Ejhle ji uvidíte s kartáčkem klidně i hodinu. Radost jí dělá každý prosluněný den, dlouhý spánek a čerstvě namletá káva nejen po ránu. 

Tom – Tom Kozel

Od domovského oddílu v Příbrami, přes tým RK Fonticulus Maděra, ILŠ Gemini, ÚLŠ, VLK Rovel po Ejhle 20:21. Roky v Praze u Strategie Junáka 2022 a studia biologie s geografií. Aktuálně mlynářem Kaprálova mlýna u Brna. Baví se novým cirkusem, péčí o životní prostředí a občas truhlaří. Konzument podcastů a audioknih, zvláště u mytí nádobí. 

Tomek – Tomáš Křenek

Za svou nejhlubší skautskou zkušenost stále považuje činnost ve svém 53. oddíle Šedá Střela (Plzeň), kde byl nejprve rádce vlčat, skautů, a potom 10 let vůdce oddílu. Po předání oddílu několikaletý výchovný zpravodaj střediska Střela. Instruktorsky: dřívější člen vůdcovského kurzu KudyKam?, čekatelského kurzu Zvostra!, jednorázový externí člen LK Svatoplukovy pruty. Redaktor a psavec časopisu Skauting. V práci se věnuji na univerzitě alchymii a studentům, které se snažím nakazit nadšením pro poznávání přírodních příběhů. Muž jedné ženy a táta (zatím) jednoho syna.

O Ejhle 20:21

termíny

IŠ Ejhle proběhne následovně:

  • O. běh: 1. – 2. 5. 2021 (online)
  • I. běh: 24. – 28. 6. 2021 (Švýcarák)
  • II. běh: 3. – 5. 9. 2021 (Kaprálův mlýn)
  • III. běh: 24. – 28. 9. 2021 (Podhradí Týn n./B.)
  • IV. běh: 12. – 14. 11. 2021 (Bělice)

cena

Cena za celý kurz (celkem 18 dní) je 4000 Kč.

Hradit se bude postupně, první část platby ve výši 1000 Kč po Tobě budeme chtít jako součást závazné přihlášky (instrukce se dozvíš po přijetí).

další informace

Všechno, co o Ejhle víme, se tu už píše. Kdybys ale i přesto potřeboval/a znát nějaké další informace, neváhej a napiš nám.

Mrkni se taky na náš brainstorming (↓) s kočičkami a myšlenkami, jakou bychom Ejhle rádi měli, ať víš, jestli si sedneme, a taky na oficiální podmínky z ŘVČČJ.

Vize Ejhle

Jaká budeš, Ejhle?

Ejhle bude nás všech!

Účastníci jsou naši partneři v přípravě kurzu, mají možnost nahlížet nám pod ruce a formovat a transformovat průběh kurzu.
Ejhle nám nabízí příležitosti k rozvoji a je na odpovědnosti každého z nás, jakým způsobem se k nim postaví.
Ejhle vytváří prostředí, kde máme příležitost pokládat si otázky, vnášet svoje témata a sdílet.

Ejhle bude silný kurz

V (pro Ejhle) důležitých tématech* půjdeme do hloubky.
Nebojíme se některá témata vědomě upozadit.

Ejhle bude opravdová

Na Ejhle společně žijeme dobrý kurz.
Z připravování Ejhle máme radost a je to na ní vidět.
Na Ejhle máme příležitosti upřímně nahlížet na svoji instruktorskou cestu.

Ejhle bude rozkrývat paletu možností

Nechceme předkládat jednu správnou cestu ale ukázat co nejvíce z nich.

* témata: odpovědnost za vlastní učení, metodické a pedagogické uvažování, tvorba bezpečného prostředí, instruktorská cesta, práce v týmu a odpovědnost za utváření kurzu, práce se zpětnou vazbou

Jaký budeš, Ejhle absolvente?

Ejhle se pokusí vypustit do světa absolventa:

který je otevřen dalšímu osobnímu rozvoji a umí si klást otázky, 
má hlubší informace o formách vzdělávání, obsahu vzdělávání, vzdělávacích prioritách a využívá je pro rozvoj druhých,
má síť vazeb ve skautském vzdělání a nebojí se ji využít k pomoci svému kurzu i celé organizaci,
který je platným členem svého týmu a nebojí se do něj vnášet nové impulsy.

Přihlašování

Dodatečné přihlašování běží od 15. března 2021, 19:00 do 21. března 2021, 12:00.

Hlásit se můžeš přes SkautIS. Při výběru pro nás bude výrazně větší roli hrát obsah přihlášky než rychlost jejího vyplnění.

Profil účastníka

Očekáváme, že každý náš účastník:

  • splňuje podmínky dané řádem:
    • dosažení věku 21 let (před zahájením první části IŠ, tedy nejpozději 12. listopadu 2020)
    • alespoň jeden rok aktivní činovnické praxe po složení vůdcovské zkoušky
    • praxe v roli eléva na vzdělávací akci v rozsahu minimálně 9 dní
    • pokud praxe (viz předchozí podmínka) pochází z nelesní akce, pak dále absolvence LŠ nebo LK
    • dodání vyjádření vůdce střediska (zadá sám vůdce střediska po tvém přihlášení ve skautisu)
  • je členem týmu vzdělávací akce (kurz, škola, …), má z něj (nebo i odjinud) zkušenost s realizováním rozvojového programu, má možnost se podílet na plánování své akce
  • zúčastní se všech částí Ejhle a počítá s tím, že i mezi nimi bude Ejhle věnovat čas
  • chce a má možnost se s námi krátce osobně potkat, ještě než Ejhle začne
  • plánujeme přijmout 24 účastníků, z čehož maximálně 3 účastníky z jednoho týmu

Navíc bychom rádi, aby k nám přijel účastník, který:

  • bude připravený na formát a metody Ejhle, tedy že bude škola participativní a ne vždy frontální; účastníci, nejen instruktoři, budou předávat zkušenosti a i jinak se podílet na utváření školy
  • bude mít (nejen) k účasti na Ejhle zodpovědný přístup
  • vnímá Ejhle jako zastávku na cestě k dalšímu osobnímu (a) instruktorskému rozvoji, má představu o tom, v čem se chce rozvíjet a co se chce naučit a je připraven přijímat i dávat zpětnou vazbu
  • chápe, že jeho kurz a tým je ten jediný, který opravdu zná, chce zkoušet a učit se nové věci, je připravený na konfrontaci svých pohledů s jinými přístupy a je otevřený novým pohledům a zkoumání svých představ a jejich případné proměně
  • chce se setkávat s dalšími vzdělavateli a navazovat konexe mezi kurzy
  • chce přemýšlet, dumat mimo jiné o tématech Ejhle